Alüminyum Hassas Döküm

Alüminyum Hassas Döküm Teknolojisi

Alüminyum, hızlı okside olabilen ve dökümü zor olan bir malzemedir. İşlenmesi oldukça zor olan bu madde, birçok sektör için önemli bir kullanım kaynağıdır. Hafif mukavemetli bir yapıya sahip olan alüminyum, sağlamlığı ve uzun ömürlü olması sayesinde birçok sektörde önemli bir yere sahiptir. Otomotiv başta olmak üzere birçok alanda kendine yer bulan alüminyum, global pazarda çok önemli bir yere sahiptir.

Alüminyum Hassas Döküm İşlemi

Doğada 13 atom numarası ile bulunan, gümüş renginde, ergime sıcaklığı 660 derece olan bir metal olan alüminyum, birçok farklı sektörde kullanılan önemli bir metaldir. Düşük yoğunluk, yüksek rijitlik, spesifik mukavemet, şekil alma kabiliyeti, uzun ömürlülük, yüksek tokluk, korozyon dayanımı, iletkenlik, geri dönüşüm gibi özelliklere sahip olan alüminyum hassas döküm işlemi sayesinde istenilen tasarım ve ebatta üretilebilir. Alüminyum hassas döküm işleminde yüksek ısıda ergitilen alüminyumun önceden modellemesi yapılan seramik kalıba dökülerek soğuması beklenir. Katılaşma işleminin ardından ürünün kalıptan ayrılarak son düzenlemelerinin yapılması sağlanır.

Farklı Sektörlerde Alüminyum Kullanımı

Enerji maliyetlerini ve karbon emisyonlarını azaltmasında çok büyük rol oynayan alüminyum, geri dönüşümlü ve hafif özellikleri sayesinde nakliye maliyetlerini ve CO2 emisyonun da azaltılmasına yardımcı olur. Günümüzde havacılık, uzay ve savunma sanayi gibi alanlarda da sıklıkla kullanılan bu madde, üretimde başarılı sonuçların alınmasını sağlar. Hem ürün tasarımı hem de üretim verimliliği açısından oldukça avantajlı olan alüminyum, tüm dünyada birçok sektörde kullanılır.

Alüminyumun Kullanıldığı Diğer Alanlar

Alüminyum şanzıman gövdeleri ve pistonları, küçük ev aletlerinin parçaları, mutfak el aletleri, tekstil makineleri ve diğer makinelerde kullanılabilir. Seramik döküm kalıpları ile özel olarak tasarlanan bu maddeler, uzmanlar tarafından işlendiğinde kusursuz sonuçlar elde edilmesini sağlar. Üretimi yapılacak her bir ürün için ayrı bir kalıbın hazırlanmasının ardından, üretilecek parça ile bire bir ölçülerde esas parçaların üretimi yapılır. Modelleme sayesinde üretilecek parçanın numunesinin alınması da mümkündür. Bu da çoklu siparişlerde her bir ürünün kusursuz bir şekilde üretilmesini sağlayarak firmaları gereksiz maliyet bütçesinden kurtarır.

Alüminyum Hassas Döküm İşleminde Uzmanlık

Alüminyum hassas döküm işlemi yapılırken seramik döküm kalıpları özel tasarlanmalıdır. Dökümler içinde boşlukların oluşmaması için alüminyum hassas döküm işlemini yaparken deoksidasyona özellikle dikkat edilmesi gerekir. BRK Metal bünyesinde geliştirdiğimiz özel bir yöntem sayesinde üretimini yaptığımız her bir ürün için asgari gaz boşluğu ve maksimum mukavemetli ürünlere imzamızı atıyoruz. Özellikle havacılık sektörünün kalite standardını karşılayabilecek alüminyum hassas döküm parçaları üretme kapasitesine sahip olan firmamız, tüm sektörlerin alüminyum hassas döküm ihtiyacını etkin bir şekilde karşılar.