Magnezyum Hassas Döküm

Magnezyum Hassas Döküm Teknolojisi

Hafif ve yüksek özgül mukavemet özelliklerine sahip olan magnezyum, bir alaşımdır. Taşımacılık ve savunma sanayisinde önemli bir yere sahip olan bu madde, alaşımsız olarak düşük topluk ve mukavemet değerlerine sahip olur. Bu nedenle magnezyumun kullanıldığı alanlarda ürünün alaşımlandırılması gereklidir AZ91, AZ63 ve WE54 gibi. Yüksek ısıl iletkenliğine sahip olan magnezyum, aynı zamanda iyi elektromanyetik koruma, yüksek boyutsal kararlılık, iyi işlenebilme, yüksek sönümleme ve kolay geri dönüşüm özelliklerine de sahiptir. Avantajlı özelliklere sahip olan bu madde otomotivden mobil telefonlara, havacılıktan spor malzemelerine kadar birçok alanda kullanılır. Son yıllarda, sürdürülebilirliğin sağlanması adına enerji kaynaklarını daha verimli kullanmak için yapılan çalışmalarda da kendine yer bulan magnezyum, otomotive sektöründe yakıt sarfiyatının azaltılmasında da etkilidir.

Magnezyumun Döküm İşleminin Yapılması

Araçların daha hafif hale getirilebilmeleri için de kullanılan magnezyum, hafiflik ve yüksek mukavemet özelliği sayesinde savunma sanayi ve otomotiv sektöründe özel bir öneme sahiptir. Global pazarda birçok sektörde kullanılan bu maddenin biçimlendirilmesi için hassas döküm işlemi de kullanılır. Hassas döküm işleminde mum kalıplama yöntemi ile üretimi yapılacak olan ürünün modellemesi yapılır. Oluşturulan modelleme ısıya dayanıklı olan seramik bir kalıp ile kaplanır. Ardından kalıbın kuruması beklenir. Kalıp tam olarak kuruduktan sonra içinde bulunan mum modelin basınç ile geri alınmasından sonra ergitilme yöntemi ile dökümü sağlanır. Bu sayede üretilecek ürünün esas malzemesi olan magnezyum ergitilerek dökümü yapılır ve ürün soğumaya bırakılır. Son derece yanıcı ve tehlikeli bir ergime özelliğine sahip olam Magnezyum özel gazlar yardımı ile dökülmelidir.İşlem bittikten sonra tam olarak soğuduktan sonra seramik kalıptan ayrılır ve yolluk kesim işleminin ardından müşteriye hazır hale getirilecek işlemler başlar.

Seri Üretim Parçalarında Hassas Döküm İşlemi

Magnezyum hassas dökümü seri üretim ürünlerinde de kullanılabilir. En zorlu parçaların kusursuz bir şekilde oluşturulmasını sağlayan hassas döküm işlemi ile sıvılaştırılmış ve eriyik haline gelmiş metallerin belirli bir kalıba dökülerek istenilen şekil ve biçimde yeni parçalara dönüştürülmesi sağlanır. Bu işlemlerde milimetrik olarak oluşturulmak istenen ürünün sorunsuz bir şekilde üretimine imkan tanınır. Karmaşık tasarıma sahip en zorlu ürünlerin dahi kusursuz bir şekilde üretilmesine olanak sağlayan bu sistem, sanayinin can damarıdır. Mükemmel kalıp dolum özelliği gösteren magnezyum, bu özelliği ile diğer metallere göre daha fazla tercih edilir. Düşük ısı kapasitesi ve katılaşma sürecindeki verimliliği de bu metalin üretimde kullanılmasında etkili olmuştur.